Top

علت کدر شدن، خش افتادن و لکه‌های سفید ظروف در ماشین ظرفشویی

در صورت کدر شدن ظروف، مشکل از مصرف جلادهنده می‌باشد.

 شاید برای شما هم اتفاق افتاده لیوان‌های نازنین‌تون را داخل ماشین ظرفشویی گذاشته و پس از شستشو تو ذوقتون بخوره! یک عالمه خش روی لیوان از کجا اومده؟

اینکه برند ماشین ظرفشویی شما ال جی سامسونگ بوش یا ... باشد تفاوتی نمیکند و یا اینکه قیمت ماشین طرفشویی شما چقدر باشد .

سعی ما بر این است که توضیحاتی کلی خدمت شما ارایه دهیم:

 

احتمال اول نامرغوب بودن ظروف

احتمال دارد که لیوان‌های نامرغوب با شستشو با شوینده‌های قوی ماشین ظرفشویی دچار خوردگی می‌شوند. پس یا آنها را با دست بشویید یا کلا یک سری لیوان با کیفیت بخرید تا هر بار مجبور نباشید آن‌ها را با دست بشویید.

احتمال دوم مایع جلادهنده ماشین ظرفشویی

کار مایع جلادهنده ماشین ظرفشویی از بین بردن ذرات باقی مانده غذا بر روی ظروف، افزایش سرعت خشک شدن ظروف، مانع بر جا ماندن لکه‌های آب بر روی ظروف، محافظت از ظروف خصوصا ظرف‌های شیشه‌ای، درخشندگی بیشتر و جلا بخشیدن به ظروف بلورین است.

روش استفاده مایع جلادهنده

به میزان کافی جلادهنده ماشین ظرفشویی را در محفظه مربوط به خودش ریخته و درجه آن را مطابق با راهنمای دستگاه تنظیم نمایید. مرغوب نبودن مایع جلادهنده، تاریخ مصرف گذشته مایع جلادهنده، تنظیم نبودن فلش مایع جلادهنده و استفاده هم‌زمان قرص شستشو ماشین ظرفشویی و مایع جلادهنده باعث کدر شدن ظروف می‌شود.

قرص ماشین ظرفشویی

نکته: خیلی خانواده‌ها توجه نمی‌کنند: 

قرص‌ها اکثرا سه کاره هستند. اگه دقت کنید سه رنگ هستند. مثل قرص فینیش. این سه کار عبارت‌اند از شوینده، براق‌کننده و تنظیم‌کننده سختی آب که همان کار نمک است. وقتی از قرص استفاده می‌کنید دیگه نباید پودر، براق‌کننده و نمک بریزید. چرا که تعادل به هم می‌خورد. مثلا افزایش براق‌کننده باعث باقی‌ماندن کف در ظروف می‌شهود و کاهش آن لک ایجاد می‌کند. عیب دیگه قرص‌ها این است  که هریک از ۳ عملیات در زمان مخصوصی انجام نمی‌گیرد. باز هم از براق‌کننده مثال می‌زنم. این مایع در زمان آبکشی توسط دستگاه اضافه می شود. اما وقتی قرص را مصرف می‌کنید این تطابق زمانی بهم می‌ریزد. نمی‌خواهیم بگوییم که همه قرص اول کار مصرف می‌شه ولی به دقت هوشمندی دستگاه نمی‌رسد.

در صورتی لکه‌های سفید روی ظروف بود، از نمک ماشین ظرفشویی است

ماشین ظرفشویی کثیف می‌شوید و لکه سفید در روی ظرف‌ها می‌ماند.

تمیز نشستن ظروف چندین علت دارد

اولین مرحله بازوهای آبپاش را در آورده و بشورید و تمیز کنید اگر سوراخ‌های بازو کثیف باشد یا کیپ باشد آب به درستی روی ظروف ریخته نمی‌شود.

دومین مرحله چک کردن نمک دستگاه است یکی از عمده دلایل تمیز نشدن ظروف ریختن نمک بیش از حد مجاز است تا جایی که مشتریان مخزن را سرریز از نمک می‌کند که باعث شوره افتادن روی ظروف می‌باشد اگر به همچین موردی برخورد کردید مخزن نمک را خالی کرده و مجدد یک لیوان نمک بریزید. تجربه‌ نشان می‌دهد، یک لیوان کافی است.

اگر بعد از اتمام کار دستگاه ظروف هنوز کثیف بودن و دو مرحله بالا را چک کردید مخزن بغل را نگاه کنید اگر کثیف بود مخزن را از دستگاه جدا کرده و آن را با جوهر نمک یا اسید ضعیف بشویید (در ماشین ظرفشویی بوش یک شیلنگ کوچک از پمپ به مخزن آمده و آب از مخزن به سمت شیلنگ خروجی هدایت می‌شود برای تخلیه که بهتر است شیلنگ مربوط به مخزن و پمپ هم شسته شود) (این مورد توسط تکنسین‌ها تعمیرگا‌ه‌های مجاز چک شود).

اگر موارد بالا درست بود دستگاه را روی برنامه ۳۰ دقیقه بگذارید و از سالم بودن المنت مطمئن شوید اگر چه در دستگاه‌های امروزی برد الکتریکی قطعه معیوب را شناسایی کرده و ارور می‌دهد.

اگر سبد بالا کثیف می‌شوید و سبد پایین تمیز موتور مقسم آب را چک کنید و از سالم بودن آن اطمینان پیدا کنید (این مورد توسط تکنسین‌ها یا تعمیرگاه‌های مجاز چک شود).

گاهی مواقع یکی از دلایل کثیف شستن دستگاه جت پمپ می‌باشد که باید از سالم کار کردن آن هم اطمینان پیدا کنیم (این مورد توسط تکنسین‌ها و یا تعمیرگاه‌های مجاز چک شود).

 

نکته : در زمان ریختن نمک به موارد زیر توجه کنید:

  • همیشه از نمک‌های توصیه شده برند ماشین ظرفشویی خود استفاده کنید.
  • هیچ‌گاه از نمک‌های ارزان قیمت و متفرقه استفاده نکنید.
  •  پس از ریختن نمک اگر نشان‌گر اتمام نمک خاموش نشد به کمک قاشق نمک را در داخل مخزن بهم بزنید تا سنسور آن عمل کند.
  • نمک در ظرفشویی وظیفه کنترل سختی آب را دارد بدیهی است در مناطقی که سختی آب شهری بالاست مصرف نمک هم بیشتر خواهد شد.
  • درپوش نمک سفت باشد و یا در صورت خرابی تعویض شود (این مورد توسط تکنسین‌ها و تعمیرگاه‌های مجاز چک شود).

گاهی اوقات ته لیوان ذرات ریز پودر باقی می‌ماند.  دلایل:

۱- تمیز نبودن فیلتر و صافی.
۲- سازگار نبودن پودر و مارک دستگاه – روی پاکت همه‌ی پودرها و قرص‌ها مارک انواع دستگاهه‌های سازگار ذکر شده است.
۳- نحوه‌ی انتخاب برنامه ی شستشو – بهترین حالت شستشو حالت خودکاره. اگر چه طولانی است ولی هم در مصرف آب و هم در مصرف برق صرفه‌جویی می‌شود.

خیلی‌ها حالت سریع Quick را انتخاب می‌کنند و چون در این حالت دمای آب نسبت به سایر برنامه‌ها کمتره شستشو تمیز انجام نمی‌شود.